مهم ترین گواهینامه های ایزو پیمانکاری

صدرو ایزو پیمانکاری در ایزو دیاکو

گواهینامه های مورد نیاز پیمانکاری

ایزو دیاکو ارائه دهنده مهم ترین و پرکاربردترین گواهینامه های ایزو پیمانکاری و درخشان ترین مرجع صدور گواهینامه معتبر ایزو در کرج.

تیم کارشناسان و مشاوران ایزودیاکو با هدف آگاهی رسانی به هم میهنان عزیز در خصوص استانداردهای ایزو ویژه شرکت های پیمانکاری این مقاله را تهیه کرده است تا بتواند گامی در راستای خدمت رسانی برداشته باشد.

شرکت های پیمانکاری همواره در مورد نحوه حضور و شرکت در مناقصات دغدغه مند هستند و این موضوع به اولویت اول آنان تبدیل شده است. ام نکته قابل توجه در این رابطه آن است که پیمانکاران برای مشارکت در مناقصات و گرفتن پروژه ها نیازمند آن هستند تا در بالاترین استانداردها و سطح کیفی قرار گیرند، چرا که برخورداری از کیفیت و احساس مسئولیت در انجام کارها سبب آرامش خاطر سرمایه گذاران در مورد نتیجه پروژه خواهد بود.

یکی از ضروری ترین اقدامات در این راستا اخذ ایزو و سایر استانداردهای بین المللی است. علاوه بر این که دارا بودن یک یا چند گواهینامه ایزو برای مشارکت در مناقصات ضروری است، برخورداری از آن نیز در فرایندهای درون سازمانی شرکت پیمانکار بی فایده نیست. البته پیمانکارانی که به قصد مشارکت در مناقصات اقدام به دریافت ایزو می کنند، بیشتر در رابطه با زمان و هزینه صدور گواهینامه ایزو آن دغدغه دارند که توصیه تیم ایزو دیاکو به این گروه از مشتریان اخذ ایزو ارزان و فوری است.

اگر شما نیز به عنوان پیمانکار قصد دریافت ایزو پیمانکاری را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و پس از تکمیل مدارک خود با مشاوران ایزودیاکو تماس بگیرید.

پیمانکاران چه گواهینامه های ایزویی اخذ کنند؟

زمانی که یک فراخوان برای برگزاری مناقصه اعلان می شود، پیمانکاران متقاضی از سوی برگزار کنندگان مناقصه اعتبار سنجی می شوند. به همین علت پیمانکاران برای اینکه از مراحل اعتبار سنجی سربلند خارج شوند و بتوانند تمام امتیازات را بگیرند نیاز دارند مجهز به گواهینامه ایزو شوند. انواع گواهینامه های ایزو پیمانکاری صادره از هلدینگ بین المللی دیاکو، مورد تایید سازمان های برگزار کننده مناقصات بوده و خللی در اعتبار آن وارد نیست.

گواهینامه های ایزو خصوصاً از دسته گواهینامه های عمومی صرف نظر از اینکه شرکت پیمانکاری در چه حوزه ای فعالیت می کند ضروری هستند. این گواهینامه های به اصطلاح عمومی شامل استاندارد ایزو 9001 (استاندارد ایزو مدیریت کیفیت)  ، استاندارد ایزو 14001 (سیستم مدیریت زیست محیطی )، گواهینامه استاندارد ایزو 45001 (استاندارد ایزو ایمنی و سلامت) ، گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه) و در آخر گواهینامه استاندارد HSE-MS (سیستم ایمنی، سلامت و محیط زیست) می شود.

لازم است بدانید برخی پیمانکاران با توجه به حوزه تخصصی خود باید گواهینامه های مختص آن را نیز داشته باشند تا بتوانند امتیازهای لازم برای مشارکت در مناقصه را کسب کنند. برای مثال می توان گفت پیمانکارانی که امور پروژه ای انجام می دهند می بایست گواهینامه استاندارد ایزو 10006 (استاندارد مدیریت کیفیت پروژه) را نیز دارا باشند و همینطور گواهینامه استاندارد ایزو 21500 (استاندارد ایزو مدیریت پروژه) را نیز داشته باشند.

همینطور از جمله پیمانکاران حوزه های تخصصی می توان به پیمانکاران حوزه نفت و گاز اشاره کرد که لازم است گواهینامه ایزو 29001 (استاندارد صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی) که مختص فعالیت ان است را داشته باشد.

اما در ادامه به توضیح کوتاهی ازگواهینامه های ایزو پیمانکاری مورد نیاز برای شرکت در مناقصات بسنده خواهیم کرد، ولی چنانچه نیاز به مطالعه بیشتر در این رابطه دارید و یا قصد اخذ گواهینامه های مربوطه دارید تیم ایزودیاکو پاسخگوی شماست.

گواهینامه های ایزو ویژه پیمانکاران

1.ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت

یکی از مهمترین کواهینامه های ایزو پیمانکاری ایزو 9001 است. همانطوز که می دانید گواهینامه ایزو 9001 از گروه استاندارد های جامع است که تمامی سازمان ها باید خود را به آن پایبند کنند. اما پیمانکاران ضروری است که این گواهینامه را اخذ کنند زیرا که مهمترین دغدغه های برگزار کنندگان مناقصه موضوع مدیریت کیفیت در سازمان متقاضی است. شرکت کنندگان در مناقصه با اخذ این گواهینامه از ایزودیاکو می توانند با خیالی آسوده از ارائه این مستندات به برگزار کنندگان مناقصه مطمئن باشند که این مرحله را به درستی اجرا کرده اند.

اما اگر می خواهید بدانید که هزینه صدور گواهینامه ایزو 9001 چگونه است باید گفت که بهای این استاندارد متفاوت است، برای اطلاع از قیمت ها می توانید با مشاوران ما در ایزودیاکو تماس بگیرید. همجنین ایزودیاکو متن استاندارد ایزو 9001 نسخه 2015 را نیز تهیه کرده است.

از آنجایی که مراجع صدور ایزو در ایران CB های خصوصی هستند که اعتبار خود را از مراکز اعتباردهی مختلف می گیرند، نمی توان نرخ دقیقی برای صدور گواهی ایزو تعیین کرد.

2.گواهینامه ایزو 14001 استاندارد زیست محیطی

از دیگر گواهینامه هایی که مورد نیاز شرکت های پیمانکاری است یا ایزو پیمانکاری باید به استاندارد ایزو 14001 اشاره کرد. این استاندارد الزاماتی را برای شرکت ها تعیین می کند تا به موجب رعایت آن فعالیت آن ها صدمات کمتری به محیط زیست وارد کند. همجنین است ایزو مرتبط با فرایندهای داخلی سازمان است که منجر به احقاق حق از ذینفعان شرکت می شود.

برای مطالعه و دانلود متن فارسی استاندارد ایزو 14001 نسخه 2015 کلیک کنید.

3.ایزو 45001 استاندارد ایمنی و سلامت محیط

سازمان جهانی ایزو استاندارد ایزو 45001 را در سال 2018 میلادی جایگزین OHSAS 18001 کرد. دیگر عضو لیست گواهینامه های ایزو پیمانکاری همین استاندارد است.  استاندارد 14001 اصولی را برای ایمنی و بهداشت کارکنان الزامی می کند. این نکته ای ست که برگزار کنندگان مناقصات به ان توجه ویژه دارند.

4.سیستم مدیریت یکپارچه IMS

سیستم مدیریت یکپارچه IMS نیز یکی دیگر از موارد اخذ ایزو برای مناقصات است. باید بدانید که استانداردهای ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 وقتی در قالب یک بسته قرار می گیرند سیستم IMS را تشکیل می دهند.به این ترتیب فعالیت های سازمان یه شکل یکپارچه مدیریت می شود که این امر برای برگزارکنندگان مناقصات بسیار قابل توجه است.

5.گواهینامه HSE سیستم ایمنی و سلامت محیط

از مهمترین گواهینامه های ایزو پیمانکاری باید به گواهینامه HSE اشاره کرد که شرکت های پیمانکاری ملزم به اخذ آن هستند. دقت داشته باشید که گواهینامه HSE با گواهی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران تفاوت دارد زیرا که کواهی تایید صلاحیت ایمنی از طرف اداره کار صادر می شود.

گواهی HSE مبین الزامات ایمنی و بهداشت و محیط زیست در فضای کارگاهی است اما باید به این نکته توجه داشت که با استاندارد ایزو 45001 متفاوت است و مهمترین ایزو پیمانکاری نیز همین استاندارد است.

جمع بندی

اگر به عنوان یک شرکت پیمانکاری قصد دارید در مناقصات شرکت کنید لازم است اقدام به اخذ ایزو پیمانکاری اقدام کنید. برای این منظور می توانید از مشاوره رایگان ایزو دیاکو بهره برده و بهترین انتخاب را برای شرکت خود نمایید. مشاوران تیم ازودیاکو به صورت حضوری و غیر حضوری پاسخگوی سوالات و ابهامات هم میهنان در زمینه اخذ ایزو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی