اعطای گواهینامه ISO در کرج

اعطای گواهینامه ISO در کرج در ایزو دیاکو

اعطای گواهینامه ISO در کرج در ایزو دیاکو

ایزو دیاکو یا دپارتمان صدور و اخذ ایزو در هلدینگ بین المللی دیاکو یکی از برترین موسسات اخذ ایزو و قدرتمند ترین شرکت های ایزو دهنده در کرج است. کارشناسان ایزو دیاکو اکنون با بیش از یک دهه تجربه در اعطای گواهینامه ISO در کرج قادرند مسیر صدور گواهینامه معتبر ایزو در کرج را برای کسب و کارها و کارآفرینان عزیز هموار و با عبور از چالش ها و پیچیدگی ها آن ها را به افزایش فروش و درآمد برسانند.

همچنین ایزو دیاکو با برخورداری از نمایندگی رسمی کیواگزم آلمان، گواهینامه هایی با اعتبار جهانی و شناخته شده در جهان صادر می کند به طوری که دارندگان می توانند در سراسر جهان آن را ارئه کنند. بنابراین می توان ایزو دیاکو را به عنوان یکی از شرکت های گواهی کننده ایزو در ایران قلمداد کرد که به طور مستقیم زیر نظر AB معتبر فعالیت می کند.

پیش از هر چیز بهتر است از مراکز صادر کننده ایزو در ایران بدانیم.

اعطای گواهینامه ایزو در ایران چگونه است؟

سازمان جهانی استاندارد سازی با هدف یکپارچه سازی فاکتورهای سنجش عملکرد در صنایع مختلف اقدام به انتشار مستنداتی تحت عنوان گواهینامه های ایزو کرد. صدور این گواهینامه ها با این رسالت که با دستورالعمل های خاص خود صنایع و سازمان ها را در سراسر دنیا در یک چارچوب کیفی و عملی قرار دهند، هدف گذاری شد. اما این وظیفه به مراکز دیگری به نام CB است،CB مخفف Certification Body یا بدنه اعتبار است.

مراکز صادر کننده ایزو یا CBها در حقیقت پل اتصالی ما بین سازمان متقاضی ایزو و مراجع اعتباردهی به گواهینامه ها هستند. مراکز CB خود اعتبار را از مراجع اعتباردهی دریافت و در قالب گواهینامه به مشتری اعطا می کنند. اما این مراکز CB چگونه اعتبار خود را دریافت می کنند؟

مراجع اعتباربخشی یا اصطلاحاً AB (مخفف Accreditation Body) در حقیقت وظیفه اعتباردهی به مراکز صادر کننده گواهینامه را دارند. مراجع AB مراکز صادر کننده CB را مورد ارزیابی قرار می دهند تا صلاحیت و کارکرد لازم را برای صدور موفقیت آمیز گواهینامه ها دارا باشند. بنابراین مرکز صدوری که نتوانسته باشد از یک مرجع اعتبار بخشی تاییدیه صلاحیت خود را دریافت کند، وجاهت قانونی لازک را برای صدور گواهی ایزو ندارد.

در کشور ما سازمان ملی استاندارد ایران توسط گروه نظام تایید صلاحیت یا NACI وظیفه نظارت بر مراکز CB را دارد. به این ترتیب که خود مرکز NACI با عضویت در انجمن IAF که متشکل از سازمان های استاندارد کشورهاست، خود به یک مرجع AB داخلی تبدیل شده است که با تایید صلاحیت مراکز CB بر کار آن ها نظارت دارد. پس می توان نتیجه گرفت که گواهینامه های ایزو صادره از مراکز CB که تحت نظر NACI فعالیت دارند ، به طور غیر مستقیم دارای اعتبار سازمان استاندارد سازی جهانی صادر شده اند. چرا که CB زیر نظر NACI و  NACI زیر نظر کمیته IAF و خود این کمیته با نظارت سازمان ISO فعالیت دارند.

پس متقاضیان اخذ استاندارد ایزو در کرج باید نسبت به اعتبار CB آگاهی کسب کرده تا دچار خسارت های بعدی نشوند. اما برای اعطای گواهینامه ISO در کرج چگونه می توان احراز صلاحیت کرد؟

برای این منظور متقاضی با مراجعه به سایت IAF می تواند به AB کشور خود و از طریق AB به CB مورد نظر خود رسیده و اعتبار آن را بررسی کند.

خب حال که از نحوه اعتبار سنجی مرکز صدور و اعطای گواهینامه ISO در کرج دانستیم وقت آن رسیده است که نحوه صدور آن را بررسی کنیم.

اعطای گواهینامه ISO در کرج چه مراحلی دارد؟

دریافت گواهینامه ISO در کرج مراحل پیچیده ای ندارد ولی روند انجام آن نیازمند یاری شرکت های مشاوراه ای ایزو در کرج است. یکی از این شرکت ها هلدینگ بین المللی دیاکو است. این شرکت با اعزام مشاور ایزو به سازمان درخواست دهنده، موجب عملیاتی کردن استاندارد در آن می شود.

مراحل اخذ و اعطای گواهینامه ISO در کرج که برخی به عهده مرکز صدور و برخی به عهده متقاضی است را می توان به طور مختصر این گونه شرح داد :

اقدام اول : همان طور که گفته شد پیاده سازی استاندارد ایزو نیازمند راهنمایی یک مشاور است. سازمان درخواست دهنده با استخدام یک مشاور ایزو بندهای استاندارد را با جزئیات دقیق مستقر کرده و در دستورات آن را به دقت عملیاتی می کند.

اقدام دوم : متقاضی مستندات و مدارک لازم از جمله مدارک هویتی خود و گزارش مشاور مبنی بر پیاده سازی استاندارد مورد نظر را به مرکز صدور ارسال می کند تا مرکز آن ها را به بررسی بگذارد. مرکز صدور گواهینامه استاندارد ایزو در کرج با ارزیابی مدارک و مستندات درخواست دهنده در صورت عدم بروز اشکال روند صدور را آغاز می کند.

اقدام سوم : مرکز صدور با بررسی مدارک درخواست دهنده در صورت اشکال آن را به سازمان اطلاع داده تا اصلاح کند. اما اگر مدارک و شرایط متقاضی تکمیل باشد، مرکز صدور یک ممیز را مامور پایش استاندارد در سازمان می کند.

اقدام چهارم : ممیز به سازمان درخواست دهنده اعزام می شود تا نحوه و میزان پیاده سازی استاندارد را مورد ارزیابی قرار دهد. ممیز با طراحی و انجام آزمون های مشخص و دقیقی استقرار تک تک بندهای استاندارد زیر ذره بین قرار داده و بررسی می کند که آیا استاندارد به درستی مستقر شده است یا خیر. البته بسته به موضوع کار متقاضی ممکن است برخی از بندهای استاندارد از پیاده سازی مستثنی شوند که ممیز نیز این نکته را در نظر خواهد گرفت.

اقدام پنجم : ابلاغ گزارش ممیزی به مرکز صدور توسط ممیز گام بعدی در روند اعطای گواهینامه ISO در کرج است.ممیز گزارش و مشاهدات خود و نتایج آزمون ها را برای CB ارسال می کند تا امتیاز متقاضی از میزان صدور مشخص شود. در این شرایط اگر درخواست دهنده از ممیزی سربلند بیرون آمده باشد موفق به اخذ ایزو خواهد شد. اما اگر نقاط عدم انطباق با استاندارد در سازمان شناسایی شده باشند، گزارشی مبنی بر این موضوع دریافت خواهد کرد. در این شرایط متقاضی باید مجدداً با مشاور ایزو برای رفع این نواقص همکاری رده و برای ممیزی دوباره آماده شود.

برای اعطای گواهینامه ISO در کرج به کجا مراجعه کنیم؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد هلدینگ دیاکو یکی از پرسابقه ترین مراکز صدور گواهینامه بین المللی ایزو در کرج است که با صدور هزاران گواهینامه معتبر در طول یک دهه، اکنون یکی از قطب های صدور ایزو در غرب کشور است. این مجموعه با به کارگیری کارشناسان زبده در این حوزه به مشتریان حق دریافت مشاوره رایگان را برای مشتریان خود قائل شده است تا مشتریان آگاهانه تر قدم در این مسیر گذارند. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با تلفن های مجموعه و یا از طریق حساب واتسپ ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی

تخفیف ویژه انواع گواهینامه های ایزو ISO