گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو در ایزو دیاکو

گواهینامه ایزو و دیگر استانداردهای بین المللی در ایزو دیاکو

به عنوان صاحبین مشاغل و کسب و کارها شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نام ایزو به گوشتان خورده باشد، یا به عنوان مشتری محصولات و خدمات ممکن است در تبلیغات به نام ایزو برخورد کرده باشید. اما اینکه گواهینامه ایزو چیست و به چه کاری می آید مفهومی ساده و در عین حال پیچیده و معنا دار دارد.

گواهینامه ایزو چیست؟

کسب و کارها و سازمان ها در هر زمینه ای که فعالیت کنند لازم است به اصولی پایبند و تحت نظارت سیستم کنترلی یکپارچه ای باشند. زیرا که برای پیشرفت و جلب اعتماد مشتریان باید قادر باشند کیفیتی بی نظیر را در عین رعایت اصول استاندهای جهانی و همچنین سلامت کاربران و مشتریان در محصولات و خدمات خود ارائه دهند.

برای این منظور مشتریان و متقاضیان باید به موسسات صدور گواهینامه ایزو مراجعه و درخواست خود را مبنی بر اخذ ایزو به آن ارائه دهند. علاوه بر شرکت های صدور گواهینامه ایزو شرکت های دیگری نیز در قالب  مشاور ایزو عمل می کنند و می توان در مورد استانداردهای مورد نیاز و نحوه پیاده سازی از آن ها مشاوره دریافت کرد. شرکت های مشاوره ای ایزو با در اختیار گذاشتن کارشناس ایزو برای سازمان متقاضی، برای پیاده سازی الزامات استاندارد مورد نظر در سازمان برنامه لازم را ارائه می دهند.

گواهینامه استاندارد ایزو را می توان به عنوان سکویی برای پیشرفت کسب و کارها و شروعی پر قدت برای سازمان ها و شرکت های نوپا دانست. کسب و کارهایی که مشاورین حرفه ای برای ترسیم نقشه راه و موفقیت خود دارند، حتماً از مشاورین خود توصیه ای مبنی بر دریافت گواهینامه ایزو را دریافت کرده اند.

گواهینامه ISO چند نوع است؟

استانداردهای ایزو عمدتا به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شوند. گواهینامه های عمومی ان دسته از استانداردها هستند که هر شغلی و با هر موضوع فعالیتی می توانند از ان استفاده و ان را پیاده سازی کنند. در مقابل گواهینامه های تخصصی برای مشاغل خاص و با هدف ویژه ای طراحی شده اند. در ادامه به صورت مختصر تعدادی از گواهینامه های عمومی و تخصصی را معرفی خواهیم کرد.

  • گواهینامه استاندارد ایزو عمومی

1.ایزو 9001 استاندارد مدییت کیفیت

ایزو 9001 یک گواهینامه ایزو عمومی است که با هدف کنترل و ارتقاء کیفیت ارائه شده است. ایزو 9001 یا الزاماتی که ترتیب داده است کیفیت نهایی را محصول یا خدمات سازمان بهبود می بخشد و به این ترتیب از ارائه محصول بی کیفیت جلوگیری می کند. استاندارد ایزو 9001 با تمهیدات خود موجب رضایت نهایی مشتری از سازمان می شود.

شرکت ها و سازمان ها می توانند با اخذ فوری گواهینامه ایزو 9001 این استاندارد را به کار ببرند و از مزایای کوتاه مدت و بلند مدت آن سود ببرند.

برای اخذ فوری گواهینامه استاندارد ایزو 9001 با کارشناسان ایزو دیاکو تماس بگیرید.

2.ایزو 14001 استاندارد ایزو زیست محیطی

گواهینامه استاندارد ایزو 14001 از طرف سازمان جهانی استاندارد سازی ISO برای کاهش آسیب های وارده از سوی صنایع و مشاغل به محیط زیست طراحی و منتشر شده است. اخذ فوری ایزو 14001 به شرکتها کمک می کند که در فعالیت های خود جانب حفظ محیط زیست را رعایت کرده و ریسک ورود آسیب به آن را کم و کمتر کنند.

3.ایزو 45001 استاندارد ایزو ایمنی و سلامت

ایزو 45001 به سرمایه های ارزشمند سازمان یعنی نیروی انسانی می پردازد. کارکنان یک مجموعه روح و معنای آن هستند، بنابراین لازم است در برابر خطرات محیط کار از انان محافظت و محیط کاری امنی را برای آنان فراهم کرد.

گواهینامه استاندارد ایزو 45001 در سال 2018 جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شد و الزاماتی را برای بهبود سلامت و بهداشت حرفه ای کارکنان و طرف های ذی نفع ارائه داد.

مشتریان و علاقه مندان اخذ ایزو ارزان و فوری می توانند با شماره های تماس ایزو دیاکو تماس حاصل نمایند.

4. گواهینامه IMS سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه

سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل سه گواهینامه استاندارد ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 می شود که به صورت یک جا و همزمان پیاده سازی می شوند. این گواهینامه کارها را به صورت یکجا و در چند زمینه کنترل می کند و قادر است مدیریت ارشد را در راس امور قرار دهد تا بتواند بر همه فرایندها به صورت یکپارچه نظارت کند.

متقاضیان اخذ فوری گواهینامه IMS می توانند با مشاوران ایزو دیاکو تماس برقرار کرده و درخواست خود را ارائه کنند.

 

این تنها جند نمونه و از مهمترین انواع عمومی گواهینامه استاندارد ایزو بود، گفتنی است که این فهرست موارد بیشتری نیز دارد که مشاوران و کارشناسان تیم ایزو دیاکو می توانند آن را در اختیار علاقه مندان قرار دهند.

  • گواهینامه استاندارد ایزو تخصصی

گواهینامه های تخصصی از این منظر این نام را به خود گرفته اند که برای موضوعات خاص طراحی و تدوین شده اند. برخی از صنایع و فعالیت ها هستند که نیازمند استاندارهای ویژه موضوع فعالیت خود هستند تا قابلیت پیاده سازی و استفاده از آن در آن محیط وجود داشته باشند. این گواهینامه های اصطلاحاً تخصصی قلمداد می شوند. در ادامه برخی از مهمترین و شناخته شده ترین گواهینامه ایزو تخصصی را معرفی خواهیم کرد.

1. استاندارد IATF 16949 استاندارد کیفیت قطعات خودرو

این استاندارد برای حصول اطمینان در این رابطه طراحی شده است که مشتری‌ها به شکل مستمر و مداوم محصولات و خدمات با کیفیت را از سازمان دریافت کنند. بی رضایت مشتری بسیار سودآور است. استاندارد IATF 16949 انتظارات و توقعات سیستم مدیریت کیفیت یا QMS سازمان‌ها را تعیین می‌کند. در حقیقت استاندارد IATF 16949 مرتبط با کیفیت و نحوه تولید قطعات خودرو است که به دلیل حساسیت بالا در این حوزه اعمال می شود.

2.گواهنامه ایزو 15189 استاندارد کیفیت آزمایشگاه پزشکی

ایزو 15189 استاندارد ویژه آزمایشگاه پزشکی به چهت مدیریت کیفیت و صلاحیت آن هاست. ایزو 15189 در اصل بر مبنای دو گواهینامه دیگر اعم از ایزو 9001 و ایزو 17025 تدوین شده است.

ایزو 15189 نیازهای کیفی آزمایشگاه های پزشکی را ضمانت می کند. خدمات پزشکی چون با جان و سلامت افراد جامعه در ارتباط است، باید از نظر کیفیت خدمات و کارکنان مشغول در آن در بهترین سطح کیفیت باشد.

3.گواهینامه ایزو 22000 استاندارد ویژه مواد غذایی

این گواهینامه برای تمامی اصناف مشغول در زنجیره تولید و توزیع غذا کاربرد دارد اما باز هم یک استاندارد ایزو تخصصی است. گواهینامه استاندارد ایزو 22000 دارای دستورالعمل ها و الزاماتی است که سازمان ها و صنایع با رعایت آن ها می توانند سیستمی برای مدیریت ایمنی مواد غذایی را سازمان دهی کنند.

4.ایزو 17025 استاندارد آزمایشگاه صنعتی

ایزو 17025 استانداردی بین المللی ویژه آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون است. این استاندارد صلاحیت این آزمایشگاه ها را احراز و تایید می کند و همچنین الزامات لازم را برای احراز و تایید صلاحیت انجام  کالیبراسیون و نمونه برداری در آزمایشگاه ها مشخص می کند.

و…

لیست گواهینامه های استاندارد تخصصی بسیار بسیار بلند تر از این است که ما در اینجا به ان اشاره کردیم و این تنها چند نمونه از مهمترین و شناخته شده ترین اسن استانداردها بود. برای اطلاع از دیگر ایزوهای تخصصی با شماره های تماس ایزو دیاکو تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

گواهینامه استاندارد ایزو را از کجا بگیریم؟

اگر کمی از مزایای اخذ ایزو آگاه شده باشید، شاید بخواهید بدانید برای دریافت ایزو باید به کجا مراجعه کرد. همان طور که پیشتر گفته شد، برای دریافت ISO باید به موسسات و  شرکت های گواهی کننده ایزو در ایران مراجعه کرد. اما لازم است این شرکت ها از منظر برخورداری از اعتبار لازم برای صدور گواهینامه ایزو بررسی شوند.

مراکز صدور گواهینامه ایزو یا اصطلاحاً CB ها باید از یک مرجع اعتبار بخشی مثل IAF یا ASCB اعتبار خود را دریافت کرده باشند. همچنین سازمان استاندارد در کشور زیر نظر یکی از این دو کمیته فعالیت می کنند  و می توان گفت مراکز صدوری که زیر نظر سازمان ملی استاندارد ایران گواهینامه استاندارد ایزو صادر می کنند، گواهینامه های معتبری را عرضه می کنند.

پس برای اخذ گواهینامه استاندارد ایزو باید به مراکز صدور گواهینامه های معتبر مراجعه کرد. یکی از این مراکز معتبر ایزو دیاکو است که با برخورداری از نمایندگی رسمی شرکت کیو اگزم آلمان در ایران، سالهاست نقش به سزایی در صدور گواهینامه ایزو  دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی

تخفیف ویژه انواع گواهینامه های ایزو ISO