7 گواهینامه صنعتی و تولیدی

صدور گواهینامه صنعتی و تولیدی در ایزو دیاکو

صدور انواع گواهینامه صنعتی و تولیدی در ایزو دیاکو

اگر شما یک واحد صنعتی و کارگاهی دارید باید بدانید برخی از گواهینامه ها هستند که برای واحد شما فواید زیادی به دنبال خواهد داشت، په بسا ممکن است ضروری به نظر بیاید.

کارشناسان ایزودیاکو این مقاله را با این هدف ترتیب داده اند تا تمامی واحد ها بتوانند با انواع گواهینامه صنعتی و تولیدی آشنا شوند و به فراخور نیاز خود آن ها را تهیه کرده تا به پیشرفت روز افزون دست یابند.

گواهینامه های استاندارد ایزو تخصصی و عمومی چیست؟

باید دانست که تمام استانداردهای ایزو برای تمام شرکت ها و واحدها کاربردی نیست. برخی از این استانداردها عمومی هستند به این معنی که تمام مشاغل می توانند صرف نظر از ابعاد یا موضوع فعالیت خود بعضی از این گواهینامه ها را دریافت کنند. در مقابل برخی از این استانداردها برای حوزه های تخصصی مختلف تهیه شده است که تنها برای یک یا دو صنعت کاربرد دارد.

برای نمونه می توان به استاندارد ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت اشاره کرد که برای تمام صنایع و کسب و کارها چه تولیدی و صنعتی باشند چه خدماتی و پیمانکاری و … کاربردی است. بندهای این استاندارد بسته به موضوع فعالیت سازمان مورد توجه واقع یا نادیده گرفته شوند.

همانطور که گفته شد برخی از استانداردهایی که سازمان جهانی استانداردسازی ISO منتشر کرده است برای واحدهای تخصصی و صنایع خاص کاربرد دارد. برای مثال ایزو 22000 استاندارد ایزو ویژه مواد غذایی برای سازمان هایی استفاده دارد که در جایی در زنجیره صنایع غذایی فعال هستند. همچنین می توان از استاندارد ایزو 17025 استاندارد ایزو آزمایشگاه صنعتی نام بر چه هم چنان که از نام آن برمیاید وبژه آزمایشگاه صنعتی طراحی شده است.

حال وقت آن رسیده است که به سراغ 7 گواهینامه صنعتی و تولیدی برویم و هریک را به اختصار توضیح دهیم.

7 گواهینامه صنعتی و تولیدی که باید تهیه شود…

1.گواهینامه ایزو 9001 استاندارد ایزو سیستم مدیریت

اولین مورد از گواهینامه صنعتی و تولیدی ایزو 9001 است. همانطور که گفته شد ایزو 9001 از دسته استانداردهای عمومی است که تمامی مشاغل می توانند از فواید آن بهره مند شوند. این گواهینامه با تمرکز بر موضوع کیفیت در صنایع فرایندهای دخیل در کیفیت را زیر نظر می گیرد. مطالعه متن استاندارد ایزو 9001 نسخه 2015 فعالیت های این استاندارد را روشن می کند.

اگر برای دریافت ایزو 9001 با محدودیت زمانی موتجه هستید ایزو دیاکو قادر به صدور و اخذ فوری گواهینامه ایزو 9001 می باشد.

2.گواهینامه ایزو 14001 استاندارد ایزو زیست محیطی

دومین گواهینامه صنعتی و تولیدی که قصد معرفی آن را به شما داریم ایزو 14001 است. این ایزو بسیار مهم و کاربردی بوده که با رویکرد حقظ و توجه محیط زیست طراحی و منتشر شده است. دارندگان این استاندارد تضمین می کنند که در جریان فعالیتشان به محیط زیست توجه دارند و از طرف آن ها آسیبی به طبیعت نخواهد رسید. در متن استاندارد ایزو 14001 نسخه 2015 چگونگی این رویکرد شرح داده شده است.

نکته قابل توجه این است که این استاندارد جزو گواهینامه های مجموعه IMS یا سیستم مدیریت یکپارچه است. بنابراین با اخذ فوری گواهینامه IMS  می توانید در کمترین زمان ممکن از 3 گواهینامه ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 استاندارد ایزو ایمنی و سلامت بهره مند شوید.

3.گواهینامه استاندارد OHSAS 18001 استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

استاندارد OHSAS 18001 توسط کمیته BSI انگلستان تهیه شده است. استاندارد OHSAS 18001 یکی از مهمترین انواع از گواهینامه صنعتی و تولیدی است. البته بعد تر در سال 2018 استاندارد ایزو 45001 جایگزین آن شد اما هنوز OHSAS 18001 جایگاه خود را حفظ کرده است. همچنین اگر مایل باشید می توانید متن فارسی استاندارد OHSAS 18001 را نیز مطالعه تمایید.

4.استاندارد HSE سیستم ایمنی، سلامت و محیط زیست

چهارمین مورد گواهینامه صنعتی و تولیدی گواهینامه استاندارد HSE است که از پر طرفدارترین استانداردها نیز هست. استاندارد HSE بخش های زیادی از ایزو 14001 و OHSAS 18001 را پوشش می دهد. داشتن این گواهینامه به این معنی است که این مجموعه ایمنی و سلامت کارکنان و همینطور حفاظت از محیط زیست را سرمشق فعالیت های خود قرار داده است.

5.گواهینامه CE نشان صادرات محصولات به اروپا

این گواهینامه مختص محصولات است. شرکت های تولیدی می توانند برای محصولات خود این استاندارد را دریافت کنند تا بتوانند ان را به اروپا صادر کنند. البته باید توجه داشت کخه همه محصولات نمی توانند این نشان را دریافت کنند. برای مثال محصولات دارویی و غذایی نمی توانند ان را دریافت کنند .

6.گواهینامه ایزو 10004 استاندارد ایزو رضایتمندی مشتری

دیگر گواهینامه صنعتی و تولیدی که در این لیست به آن می پردازیذم ایزو 10004 است. این استاندارد اهمیت خود را زمانی مشخص می کند که در بازارهای رقابتی کنونی فاکتور رضایتمندی مشتری تاثیر مستقیم بر میزان درآمد و برند سازی سازمان دارد. استاندارد ایزو 10004 یک راهنمای جامع بر مبنای ایزو 9001 است که تامین رضایت مشتریان ناشی از مدیریت کیفیت در خدمات و محصولات می داند. توصیه اکید ایزودیاکو استقرار این گواهینامه صنعتی و تولیدی در تمام این واحدها است.

7.ایزو 10002 استاندارد رسیدگی به شکایات مشتریان

همچنان که در مورد 6 به آن اشاره شد نمی توان از تاثیر رضایت مشتری بر بازار پر التهاب تجارت چشم پوشی کرد. به این تریتیب که یک مشتری ناراضی می تواند ده ها مشتری بالقوه را فراری دهد. بنابراین باید ساز و کاری برای دریافت و توجه به شکایات مشتریان و تریتیب اثر دادن به آن تهیه کرد تا به مشتری این پیام را منتقل کرد که نارضایتی وی برای سازمان مهم بوده و تلاش برای رفع آن در حال انجام است. بنابراین همچون ایزو 10004 توصیه می شود این استاندارد نیز در تمام واحد های تولیدی مستقر شود.

جمع بندی در خصوص گواهینامه های ویژه واحدهای صنعتی و تولیدی

ایزودیاکو می تواند طی انجام مشاوره بهترین گزینه ها را برای واحدهای صنعتی و تولیدی معرفی کند. برای استفاده از این مشاوره رایگان می توانید با شماره های تماس مجموعه ارتباط و یا با شماره واتسپ ارتباط برقرار کنید. می توانید مطمئن باشید که ایزودیاکو با تجربه سالیان در حوزه اخذ ایزو می تواند در مورد گواهینامه صنعتی و تولیدی راهگشا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی