هزینه استقرار ایزو

هزینه استقرار ایزو در ایزو دیاکو

هزینه استقرار ایزو چگونه است؟

همان طور که انتظار می رود استقرار و پیاده سازی استاندارد های بین المللی مانند ایزو به عوامل گوناگونی بستگی دارد. لازم است مدیران سازمان ها و صاحبین کسب و کارها عوامل دخیل در هزینه استقرار ایزو را بشناسند و منابع لازم برای کارهای اجرایی را مشخص کنند.

مقاله پیش رو با تجربه بیش از یک دهه صدور و استقرار گواهینامه ایزو توسط تیم ایزو دیاکو به عنوان یک شرکت مشاوره ایزو تهیه شده است و امید است بتواند به هم میهنان متقاضی گواهینامه ISO یاری رساند.

هزینه استقرار ایزو به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه پیاده سازی و استقرار ایزو به عوامل گوناگونی وابسته است. همچنین خود اخذ ایزو و راعایت استانداردها نیز هزینه های خاص خود را دارد. اما نکته قابل توجه این است که هزینه هایی که مربوط به مشاوره ایزو می شود گسترده بوده و شامل جزئیات زیادی می شود، بنابراین نمی توان مبلغ مشخصی برای آن برشمرد.

به طور کلی می توان گفت که عوامل زیر در برآورد هزینه استقرار ایزو نقش به سزایی دارند:

 1. اندازه و ابعاد شرکت
 2. موضوع فعالیت شرکت
 3. ریسک پذیری در فعالیت های شرکت
 4. تعداد کارکنان
 5. استاندارد ایزو درخواستی

بدیهی است که استاندارد های خاص و تخصصی به دلیل ارزیابی، ممیزی و مشاوره های خاص خود مشمول هزینه های بیشتری خواهند شد. این مبالغ در استاندارد های عمومی نظیر ایزو 9001، استاندارد ایزو 14001 و … کاهش می یابد.

هزینه هایی که در گواهینامه های استاندارد تخصصی به شرکت متقاضی تحمیل می شود عبارتند از :

 1. تجهیز آزمایشگاه ها در استانداردهای ویژه آزمایشگاه مانند ایزو 17025
 2. استاندارد سازی و تغییر محیط کار در سازمان در خصوص استانداردهای نظیر استاندارد GMP در صنایع حوزه دارو و غذا
 3. کنترل و نگهداری مستندات و سوابق
 4. آموزش کارکنان تاثیرگذار در کیفیت

نکته مهم : موارد 3 و 4 در استانداردهای عمومی و تخصصی مشترک است.

در صورتی که شرکت متقاضی استاندارد ایزو از پیش شرایط مطلوب آن استاندارد را داشته باشد، هزینه استقرار ایزو کمتر خواهد شد.

هزینه اخذ و استاندارد ایزو

1.هزینه مشاوره ایزو

برای پیاده سازی مفید و اثر بخش گواهینامه های استاندارد ایزو، بدون شک به یک مشاوره تخصصی نیاز است. خدمات مشاوره ای عبارتند از :

 • آموزش

  بخشی از خدمات شرکت های مشاوره ای ایزو و موسسات صدور گواهینامه ایزو ، آموزش است. ممکن است مشاور توصیه کند که پس از فاز مستند سازی دوره ای آموزشی برای ممیزی داخلی سازمان توسط شرکت صادر کننده برگزار شود. در چنین شرایطی کارکنان یا نمایندگان شرکت دوره آموزشی را در محل سازمان صادر کننده ایزو سپری خواهند کرد. این پروسه مشمول هزینه هایی می شود که به مرکز صدور ایزو پرداخت می شود.

 • نظارت بر اجرای مستندات

وقتی که ممیزی داخلی در شرکت انجام شد عملاً شرکت برای ممیزی خارجی آماده است. هزینه ممیزی خارجی و مشاوره در این زمینه به تجربه مدیر پروژه حاضر در شرکت برای ارائه خدمات بستگی دارد. در ادامه این موضوع را شرح خواهیم داد :

الف. افراد فاقد تخصص و دانش کافی

این دسته از مدعیان مشاوره ممکن است به تازگی از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده باشند و در یکی دو شرکت و کسب و کار کوچک تجربه مشاوره ایزو داشته باشند. این گروه به دلیل اینکه بتوانند برای خود رزومه کاری دست و پا کنند معمولاً مبالغی بسیار کمتر از عرف هزینه استقرار ایزو پیشنهاد میکنند.

ب.مشاوران مجرب و حرفه ای

دسته دیگر مشاورینی هستند که تجربه بالایی در استقرار و پیاده سازی استانداردها دارند و قادرند طی جلساتی با مدیران شرکت، مستندات و سیستم متناسب و مختص همان شرکت را طراحی و در تطابق با الزامات استاندارد مورد نظر آموزش دهند.

در این چنین شرایطی که شرکت یک مشاور متخصص در کنار خود دارد باید بداند که هزینه استقرار ایزو بستگی به تعداد جلساتی دارد که توسط مدیر یا مشاور پروژه در ابتدا تعیین می شود. البته اندازه کسب و کار، تعداد اماکن شرکت، پیچیدگی و تعداد محصولات، سابقه پیاده سازی سیستم و دامنه استاندارد مورد نظر نیز می تواند در تعیین هزینه استقرار ایزو اثر گذار باشد.

2.کالیبراسیون

چنانچه سازمان برای کنترل محصولات در تمام مراحل تولید تا تحویل محصول یا خدمت به مشتری، از ابزار و تجهیزات اندازه گیری استفاده کند باید از سوی مراکز کالیبراسیون که از سازمان ملی استاندارد ایران تاییدیه های لازم را داند، کالیبره شوند. برای مثال ابزارهای اندازه گیری دقیق مانند کولیس، ترازو و … باید حتما از مراکز کالیبراسیون مورد تایید، مجوزهای لازم را دریافت کنند. همینطور گر برای شرکت ابزار اندازه گیری جدید خریداری می شود، پیش از به کار گیری باید کالیبره شود.

هر ابزار با توچه به نوع آن ممکن است هزینه کالیبراسیون متفاوتی داشته باشد، اما به طور میانگین می توان مبلغی نزدیک به 1 میلیون تومان را برای 10 ابزار اندازه گیری برای یک کسب و کار کوچک در نظر گرفت.

3.اقامت،پذیرایی و ایاب و ذهاب مشاور

کارفرما یا در واقع سازمان متقاضی بایستی پذیرایی از مشاور و تهیه امکانات رفاهی وی را بر عهده بگیرد، البته به شرطی که این موضوع در قرارداد ذکر شده باشد.

 • محل کار

شرکت کارفرما و متقاضی گواهینامه ایزو باید محلی رابرای استقرار شخص مشاور ایزو فراهم کند تا در زمان لازم برای حضور در شرکت بتواند از آن مکان استفاده کند مانند اتاق و میز کار مجزا یا واحدی برای تشکیل جلسات با مشاور.

 • محل اقامت

اگر مشاور در شهر مورد نظر سکونت نداشته باشد و از شهر دیگری آمده باشد، کارفرما باید محلی را برای دست کم 3 روز کاری برای اقامت مشاور مهیا کند. مانند هتل ها و مهمانسرا ها

 • ایاب و ذهاب مشاور

همچنین در صورتی که مشاور از شهر دیگری در محل شرکت حاضر شده باشد، برای رفت و آمد وی باید با هماهنگی کافرما تمهیداتی برای این منظور فراهم شود. به این صورت که هزینه وسایل و لوازم رفت و آمد پرداخت شود و یا وسایل نقلیه برای این منظور در اختیار مشاور قرار داده شود.

معمولاً سازمان هایی که در استان ها و شهرستان ها واقع شده اند تمایل دارند که مشاوران استاندارد خود را از تهران فرا بخوانند، در این صورت شرکت ها باید توجه کنند که هزینه ایاب و ذهاب به هزینه استقرار ایزو اضافه می شود.

 • پذیرایی

کارفرما باید توجه داشته باشد که هزینه خوراک مشاور در زمان حضور وی در شرکت به عهده شرکت است.

4.هزینه های جانبی

مشاور در زمان پروژه بررسی می کند که آیا سازمان زیر ساخت های لازم برای استفرار الزامات استاندارد مورد نظر را دارد یا خیر، در صورتی که این ملزومات فراهم نباشد مشاور پیشنهادات عملیاتی خود را در این خصوص ارائه می دهد.

برای مثال مشاور پیشنهاد می کند که منابع انسانی لازم برای استقرار اثر بخش استاندارد در شرکت تامین شود.

5.هزینه صدور ایزو

صدور گواهی بین المللی ایزو و تمدید و ابطال آن در شرکت های گواهی کننده ایزو در ایران ، به صورت ارزی خواهد بود که اندازه شرکت متقاضی و محصولات و خدمات آن می تواند در هزینه های نهایی اثر گذار باشد.

در قرارداد مرکز صدور گواهینامه هزینه صدور و تمدید گواهینامه ایزو به صورت جداگانه قید می شود و در مرحله اول شرکت باید برای صدور گواهینامه ایزو  مبلغی را بپردازد و در زمان موعد تمدید هزینه تمدید را پرداخت کند.

6.نگهداری سیستم مدیریت

شرکت بعد از آن که گواهینامه ایزو را اخذ کرد برای اطمینان از استمرار و پایداری سیستم استاندارد می تواند از یک مشاور برای نگهداری سیستم مدیریت کمک بگیرد و برای این منظور قرارداد تنظیم کند.

نگهداری سیستم مدیریت و پایش استمرار آن شامل نظارت و کنترل سیستم مدیریتی و ارائه پیشنهاداتی مبنی بر بهبود و ارتقاء سیستم و جلسات آموزشی است.

هزینه ای که برای نگهداری و پایش استاندارد ایزو مطرح می شود باید با توافق طرفین باشد. البته اگر استاندارد به خوبی در شرکت پیاده سازی شده باشد مشاور حداقل دو روز در ماه باید در شرکت حاضر و موضوعات مختلف را پیگیری کند.

هزینه استقرار ایزو در ایزو دیاکو

هلدینگ بین المللی دیاکو با سابقه ای طولانی در صدور گواهینامه ایزو و دیگر استانداردهای بین المللی، قادر است تا با ارائه بهترین و به روز ترین خدمات مشاوره ای ایزو در کرج و دیگر نقاط کشور به استقرار استانداردهای گوناگون در شرکت شما کمک کند. ایزو دیاکو با گردآوردن جمع کثیری از مشاوران مجرب و کارکشته در حوزه استقرار ایزو، بهترین و مناسب ترین نرخ هزینه استقرار ایزو را برای مشتریان محاسبه و اعمال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی