مزایای IMS برای کسب و کار شما چیست؟

مزایای IMS

مزایای سیستم مدیریت یکپارچه IMS چه زمانی اهمیت پیدا می کند؟

مزایای IMS زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانید گواهینامه های مدیریتی مانند استانداردهای محیط زیستی، ایمنی و کیفیت که اغلب به صورت جداگانه در سازمان ها پیاده سازی می شوند، اشتراکاتی دارند که موجب شده است در سیستم مدیریت یکپارچه IMS نیز پیاده سازی شوند. مفهوم کیفیت در سیستم مدیریت ناشی از سیکل Plan-Do-Check-Act یا به اختصار PDCA است. چرخه PDCA یک چرخه تکرار شونده است برای حل مسئله، این چرخه سبب مرتفع شدن مشکلات کیفی و ارتقاء کسب و کار می شود. مطابق گواهینامه های مدیریتی مانند استاندارد جامع مدیریت کیفیت (ایزو 9001)، استاندارد ایمنی و بهداشت (ایزو 45001) و استاندارد زیست محیطی (ایزو 14001) از زیر مجموعه های این چرخه هستند. سازمان ها با استقرار این استانداردها در قالب سیستم مدیریت یکپارچه IMS، سازمان را تحت کنترل و نظارت تمامی این مقررات و استانداردها درآورند.

مزایای IMS برای سازمان شما چیست؟

حال که به اختصار با سیستم مدیریت یکپارچه IMS آشنا شده اید زمان پاسخ به این سوال رسیده است که آیا IMS برای کسب و کار شما مفید است یا خیر ؟ در پاسخ باید گفت اگرچه مزایای IMS سیستم مدیریت یکپارچه بسیار است اما استقرار آن در هر سازمانی ممکن است لزوماً مفید نباشد. سازمان ها تنها زمانی می بایست برای پیاده سازی این سیستم اقدام نمایند که به صورت شفاف اهداف سازمانی خود را معین کرده باشند. چرا که کاهش هزینه و ایجاد یکپارچگی بین سیستم های مدیریتی مهمترین مزیت این گواهینامه است.

معایب و مزایای IMS سیستم مدیریت یکپارچه

توصیه می شود که پیش از پیاده سازی این استاندارد در سازمان، صاحبان کسب و کارها ابتدا از معایب و مزایای این گواهی نامه آگاه شوند و پس از آن در مورد آن اقدام کنند.

سیستم مدیریت یکپارچه IMS فاکتورهایی را تحت تاثیر قرار می دهد، این فاکتورها عبارتند از :

 1. کاهش هزینه ها :

  استانداردهای مدریتی اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند که از آن ها می توان به کنترل مستندات، آموزش و ممیزی اشاره کرد. سیستم مدیریت یکپارچه این توانایی را دارد که برخی از این فرایندها را ادغام کند تا سبب صرفه جویی در هزینه مصرفی فرایندها شود. همچنین در زمان ثبت استانداردهای مرتبط به علت استفاده از چندین سیستم مدیریتی مشمول تخفیف خواهید شد.

 2. صرفه جویی در زمان :

  پیاده سازی هریک از سیستم های مدیریتی هریک فرایندی زمان بر است، پس با یکپارچه سازی و ادغام چند فرایند در صرف زمان صرفه جویی خواهد شد.

 3. هماهنگی :

  افزایش هماهنگی بین واحدهای یک سازمان در گرو استقرار سیستم مدیریت یکپارچه یا IMS است. چرا که تمامی اجزای سازمان یک هدف مشخص را دنبال می کنند.

 4. تقویت برند :

  سازمان هایی که درگیر چالش هایی نظیر ایمنی یا محیط زیستی شوند به شدت در انظار عمومی سقوط کرده و درچار ضرر و زیان می شوند. از همین رو با پیاده سازی و دستیابی به مزایای IMS سیستم مدیریت یکپارچه می توان از این دست اتفاقات جلوگیری کرد.

قالب استاندارد سیستم IMS شامل چه مواردی است ؟

پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه IMS اموری نظیر کنترل مستندات، ممیزی ها، آموزش ها و دیگر جنبه های عملکرد سازمان در یک قالب استاندارد یکپارچه قرار می گیرند. سیستم مدیریت یکپارچه IMS موجب هم افزایی تولیدات و خدمات سازمان شده و حصول اظمینان از انطباق خروجی سامان با اهداف و ارزش های آن می شود. همچنین استقرار این استاندارد سبب جاری شدن یک دید کل نگر در تمامی جنبه های سازمانی می شود.

مزایای IMS سیستم مدیریت یکپارچه به زبان ساده

به بیان ساده تر می توان گفت قابلیت های یکپارچه سازی سیستم های مدیریت IMS مزایایی دارد که می توان با بهره گیری از آن از صرف مخارج و زمان اضافه جلوگیری کرد. این هزینه ها عبارتند از :

 • هزینه های ستادی
 • مخارج مستندسازی
 • مخارج ممیزی داخلی
 • مخارج صدور ایزو IMS
 • هزینه مراقبت های سالیانه
 • هزینه های مشاوره
 • طراحی و استقرار سیستم مدیریت

سخن پایانی

سیستم مدیریت یکپارچه تمام فرایند های یک سازمان را در قالب یک استاندارد تجمیع می کند و موجب ایجاد هم افزایی در آن می شود. از مهمترین مزایای IMS سیستم مدیریت یک پارچه می توان به کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان اشاره کرد. بهتر است سازمان ها ابتدا اهداف خود را به طور دقیق و شفاف مدون کرده و در صورت نیاز این سیستم را مستقر کنند.

چنانچه قصد پیاده سازی و استقرار سیستم مدیریت یکپارچه و بهره گیری از مزایای IMS را در سازمان خود داشته باشید، مشاوران هلدینگ بین المللی دیاکو آماده پاسخ گویی به سوالات شما در رابطه با صدور گواهینامه ایزو در کرج هستند. برای این منظور همواره می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی

تخفیف ویژه انواع گواهینامه های ایزو ISO